Az energiahatékonyságról szóló 2012/27/EU irányelv alapján minden EU tagállamban – így Magyarországon is a nagyvállalatok – tevékenységeik energetikai jellemzőinek megismerése céljából – kötelesek négyévente energetikai auditálást végeztetni. Az Uniós irányelv a magyar jogrendbe is átültetésre került. Az irányelv és a hazai jogszabályok alapján annak a nagyvállalatnak, amely 2015. december 5-én energetikai auditálásra volt kötelezett 2019. december 5-ig kell energetikai auditálást elvégeztetnie, az első kötelező energetikai audit elkészítésének időpontjától függetlenül.
Az energetikai auditálást megfelelő végzettséggel, gyakorlattal rendelkező és regisztrált energetikai auditor végezheti. Az Apave Magyarország Kft. több regisztrált energetikai auditorral is rendelkezik.
Az energetikai auditálást energetikai auditor végzi a megrendelővel szoros együttműködésben.
Az energia audit az alábbi részekből áll:
Az energetikai audit minimális követelményeit a jogszabály határozza meg, de megrendelői igények esetén a többletszolgáltatás, részletesebb felmérés alapján részletesebb jelentés is készülhet, ezért nagyon fontos a megrendelői igények pontos ismerete az audit folyamatának megtervezésekor.
Vállaljuk a jogszabályi előírások szerinti, valamint egyedi igények alapján az energetikai auditálás elvégzését és az energetikai auditjelentés elkészítését. A megrendelő igényei és profilja szerint állítjuk össze az energetikai szakértői csapatot, illetve az audittervet úgy, hogy szakembereink megfelelő alapossággal és gördülékenyen tudják elkészíteni a felmérést, illetve a jelentést. Célunk, hogy a kötelező vizsgálatokon felül olyan észrevételekkel szolgáljunk megrendelőink felé, melyek hozzájárulhatnak későbbi energiafelhasználásuk csökkentéséhez, hatékonyságuk növeléséhez.
Megrendelői igény esetén az energetikai audit végrehajtása során hangsúlyt helyezünk arra, hogy a rövidtávon bevezetendő MSZ EN ISO 50001 szabvány szerinti energiairányítási rendszerben minél egyszerűbben tudják felhasználni az energetikai audit eredményeit.
Törekszünk arra, hogy a kötelezett nagyvállalatokat segítsük az éves regisztrációjuk és éves adatszolgáltatások teljesítésében.
A jelentősebb energiafogyasztású (kormányrendeletben meghatározott) vállalkozásoknak energetikai szakreferenst kell alkalmazniuk. Az energetikai szakreferens feladata az energiahatékonysági szemléletmód, energiahatékony magatartásminták meghonosításának elősegítése az igénybevételére köteles gazdálkodó szervezet működésében és döntéshozatalában. Az Apave Magyarország Kft. nagy gyakorlattal rendelkező regisztrált energetikai auditorai energetikai szakreferensi szolgáltatás végzését is vállalják. A szolgáltatás részletes ismertetését külön oldalon ismertetjük.
www.apave.hu/Kornyezet/Energetikai-szakreferens-alkalmazasa-feladatai.html
Az Apave Magyarország Kft. az elmúlt években számos energetikai auditot teljesített különböző iparágakban (műanyagipar, elektronikai ipar, fémipar, ruházati ipar, informatikai ipar, épületüzemeltetés, szolgáltatóipar, stb). Az elvégzett energetikai auditokat a kötelezettek pozitívan fogadták, mert objektíven, külső szemmel, üzemi vakság mentesen tudtuk a vizsgálatokat és az értékelést elvégezni. Az elvégzett energetikai auditok költsége a javaslataink egy részének megvalósításával rövid időn belül megtérül.
Az energetikai auditjelentés (energetikai szakértői dokumentáció) elkészíttetését egy-két telephellyel rendelkező, irányítási rendszerek üzemeltetésében kevésbé jártas vagy az idő rövidsége miatt kevés kapacitással rendelkező kötelezetteknek javasoljuk.
Bízza ránk Ön is energetikai auditjának elvégzését!
Kérdéseivel, árajánlatkéréssel kapcsolatban keresse a lent megadott szakértőinket!
A Magyar Energetikai és Közműszabályozási Hivatal az Apave Magyarország Kft.-t energetikai auditálási tevékenység folytatása céljából névjegyzékbe vette.
Az Apave Magyarország Kft. névjegyzéki jelölése: EASZ-102/2019.
Az Európai Unió nagy hangsúlyt fektet az energiafelhasználás csökkentésére és hatékonyabbá tételére. Ezért a 2012-ben elfogadott 2012/27/EU direktíva alapján kötelezővé tették a KKV-nak nem minősülő vállalatoknak, hogy legkésőbb 2015. december 5-ig az első energetikai auditot végeztessék el. A Magyarországon eljáró hivatal 2017. június 30-ig nem szabot ki bírságot a kötelező energetikai auditálás teljesítésének elmaradása miatt. Annak a nagyvállalatnak, amely 2015. december 5-én energetikai auditálásra volt kötelezett és 2015. december 26. napját követően nem mentesül az auditálási kötelezettség alól, következő alkalommal – az első kötelező energetikai audit elkészítésének időpontjától függetlenül – 2019. december 5-ig kell energetikai auditálást elvégeztetnie.
Az irányelv a hazai jogrendbe is átültetésre került az alábbi fontosabb jogszabályok és további rendeletek módosításával:
A nagyvállalat tevékenysége energetikai jellemzőinek megismerése céljából köteles négyévente energetikai auditálást végeztetni, amelyet első alkalommal 2017. június 30-ig kellet elvégezni. Annak a nagyvállalatnak, amely 2015. december 5-én energetikai auditálásra volt kötelezett 2019. december 5-ig kell energetikai auditálást elvégeztetnie, az első kötelező energetikai audit elkészítésének időpontjától függetlenül.
Az energetikai auditálás elvégzésének kötelezettségét az energetikai audit (energetikai szakértői dokumentáció) elkészítésével vagy az MSZ EN ISO 50001 szabványnak megfelelő, akkreditált tanúsító szervezet által tanúsított energiagazdálkodási rendszer működtetésével lehet teljesíteni.