A hang és a zaj egyidős az emberrel. Végigkísérte fejlődésünket, civilizációnkat. A beszéd és a zene az emberi lét legfontosabb mozzanataihoz tartoznak, de a zaj kellemetlen érzete is mindig jelen volt az emberi közösségekben. A zaj kellemetlen és káros hatásainak csökkentése érdekében jogszabályokban határozzák meg a betartandó határértékeket, mérési és dokumentálási követelményeket. Széleskörű szakértői tapasztalataink alapján vállaljuk munkahelyi zajmérések, környezeti zajmérések és közlekedésből származó zaj mérésének elvégzését. A vizsgálatokhoz a legmodernebb, a legújabb technológiai trendeknek is megfelelő, hitelesített zajszintmérő műszereket, illetve szoftveres adatfeldolgozó rendszereket alkalmazunk.
Környezeti zajterhelés vizsgálat
A 27/2008. (XII. 3.) KvVM-EüM együttes rendeletben meghatározott környezeti zajterhelési határértékek ellenőrzése céljából vállaljuk üzemi vagy szabadidős létesítmények környezeti zajterhelés vizsgálatának elvégzését. Az alábbi esetekben szükséges a környezeti zajterhelés vizsgálat elvégzése:
Környezeti zajkibocsátás vizsgálat
Amennyiben az üzemi és szabadidős létesítmény rendelkezik az illetékes környezetvédelmi hatóság által megállapított zajkibocsátási határértékkel és a teljesülés ellenőrzése érdekében szükséges a 93/2007 (XII. 18.) KvVM rendelet 4. számú melléklet szerinti (vizsgálati és értékelési) módszer végrehajtása.
Zajvédelmi hatásterület meghatározása, zajtérkép készítése
A környezeti zajforrás hatásterületét a meghatározott környezetvédelmi engedélyeztetések során a 284/2007 (X. 29.) Korm. rendeletben meghatározottak szerint kell elvégezni. A létesítmény zajvédelmi szempontú hatásterületét helyszínrajzon ábrázoljuk a védendő létesítmények és övezeti besorolások feltüntetésével.
Zajkibocsátási határérték kérelem
A zajkibocsátási határérték megállapítása iránti kérelmet a 93/2007. (XII. 18.) KvVM rendelet 2. számú mellékletében található adatlap kitöltésével kell megtenni. Környezeti zajt okozó zajforrásra vonatkozóan a tevékenység megkezdése előtt a környezeti zaj- és rezgésforrás üzemeltetőjének a környezetvédelmi hatóságtól környezeti zajkibocsátási határérték megállapítását kell kérnie, kivéve, ha a környezeti zajforrás hatásterületén nincs védendő terület vagy épület, illetve a környezeti zajforrást magába foglaló telekingatlan határvonalán belülre esik a hatásterület határa, és a telekingatlant a zajforrás üzemeltetőjén kívül más személy nem használja.
A munkáltatónak a munkahelyi zajmérésekkel igazolni szükséges, hogy az egyes munkaterületeken, munkaállomásokon dolgozók nincsenek kitéve egészségre káros mértékű zajterhelésnek. A munkahelyi zajmérés elvégzése után az esetlegesen szükséges védőfelszerelésekre vagy zajcsökkentési megoldásokra javaslatot kell tenni.
A munkahelyi zajterhelés vizsgálatát a vonatkozó 66/2005. (XII. 22.) EüM rendeletben előírtak szerint végezzük el, a vizsgálati eredmények értékelését és elemzését a szükséges engedéllyel rendelkező szakértőnk végzi a 66/2005. (XII. 22.) EüM rendeletben és a 3/2002. (II.8.) SzCsM-EüM együttes rendeletben meghatározott követelményeknek megfelelően.
A munkahelyi zajvizsgálat alapján lehetőség van a megfelelő egyéni hallásvédő eszköz kiválasztására, amely célja a halláskárosodás kockázatának megszüntetése, vagy a lehető legkisebb mértékűre csökkentése.
A munkahelyi zajmérési eredményekre alapuló munkahelyi zajtérkép elkészítését is vállaljuk. Munkahelyi zajtérkép készítése során a vizsgált helyiség alaprajzán raszter-hálóban ábrázoljuk a mérési eredményeket, amely jól szemlélteti a szükséges beavatkozási pontokat.
Legyen Ön is a partnerünk, bízza ránk a környezeti és munkahelyi zaj mérését és a zajszakértői feladatok elvégzését!
Kérdéseivel, árajánlatkéréssel kapcsolatban keresse a lent megadott szakértőnket!