undefined template: a-tanusitas-fobb-alomasai
A tanúsítás maga csak néhány napot vesz igénybe, de a tanúsításhoz vezető út a szervezet jellemzőitől, tevékenységétől, szervezeti nagyságától, a tevékenység összetettségétől függően lényegesen hosszabb. Ennek fázisai:
(A folyamatos fejlesztés a biztonság belső logikája, erre a tanúsítás után kerül sor. Ez egyúttal már a következő auditra való felkészülés része.)
A folyamat egészét tekintve szinte mindenben. A pártatlanság alapelvéből következően a tanúsító szervezet közvetlenül nem vehet részt az adott szervezet auditra való felkészítésében, ezen kívül azonban az Apave számos szolgáltatással – mint például képzések, előauditok, megfelelőség-vizsgálat – áll az Önök rendelkezésére.
A fázis célja a vezetőséget olyan helyzetbe hozni, hogy az dönteni tudjon, hogy elindítja a szervezet tanúsítási folyamatát. Az Apave készen áll:
A fázis célja a pozitív vezetőségi döntés után a konkrétabb vezetői tennivalók megfogalmazása (ez nem része a szervezet tanúsításra való felkészítésének). Az Apave készen áll:
E fázis célja a tanúsításhoz szükséges teendők előkészítése és megvalósítása, a szükséges előírások, szabályzatok, dokumentumok rendszerének és a még meg nem lévő dokumentumoknak az elkészítése, a szabályzatok szerinti működés kialakítása, a működés rutinná tétele, a szervezet szakembereinek oktatása. A felkészítés minősége meghatározó a sikeres tanúsítás végrehajtásában.
Amennyiben segítséget keres minőség-, környezet-, információbiztonsági vagy munkahelyi egészségvédelmi és biztonsági irányítási rendszer kiépítéséhez, válasszon a legtapasztaltabb tanácsadók és az Apave minősített felkészítői közül! Kérjen ajánlatot egyszerre több, kiemelt tudású, Önhöz közel eső, folyamatosan ellenőrzött és minősített színvonalon dolgozó felkészítő cégtől: www.felkeszit.hu
Ez a fázis az egész folyamat célja, eredménye. Ennek során az Apave, mint független és pártatlan tanúsító, a szabványban előírt audit tevékenységet auditoraival elvégzi. Az Apave készen áll a tanúsítás lefolytatására független, akkreditált tanúsító testületként, vagyis:
Az Apave auditorai az szakterületükön vezető beosztással rendelkező, profi szakemberek. Tapasztalatuk garantálja a szervezet eredményességének és hatékonysági szempontjainak előtérbe helyezését az auditok során. Sikeres tanúsítás esetén a projekt sikeresen lezárult, a szervezet adott irányítási rendszerrel kavpcsolatos tevékenységéről az Apave nemzetközileg ismert és elismert oklevelet, tanúsítványt állít ki. A tanúsítvány három évre szól, három év elteltével azt a szervezetnek meg kell újítania.
A sikeres tanúsítást követően a szervezetnek folyamatosan az előírásoknak megfelelően kell működnie, ezt az Apave az évenkénti ún. felügyeleti audit során állapítja meg. Ez a tanúsító auditnál jóval egyszerűbb, gyorsabb és olcsóbb.
Az irányítási rendszerek belső logikája azt diktálja, hogy a szervezet az elért eredményeket folyamatosan javítsa és fejlessze. Az Apave ezt a fázist már a következő (felügyeleti) auditra való felkészülés részének tekinti, ezért – pártatlansága megőrzése érdekében – abban direkt módon nem vesz részt. Ugyanakkor, hogy ezt a fázist a vezetőség pontosabban áttekinthesse és megtervezhesse, az Apave szakértő auditorai – rögtön az audit befejezése után a szervezet vezetőségének kérésére:
Ezt a szolgáltatást az Apave a tanúsított szervezet tevékenységének segítéséhez, fejlesztéséhez való hozzájárulásként, díjmentesen nyújtja, és az adott vezetés szuverén joga, hogy abból mit fogad el.
Felkészülés a tanúsításra
Egy irányítási rendszerrel rendelkezni annyit jelent, mint az adott vállalatot hatékony és szabályozott folyamatorientációval, folyamatos költségkontroll szerint működtetni. E szemlélet eredménye a folyamatos fejlődés révén egyre eredményesebben, hatékonyabban és vevőorientáltan működő szervezet. De hogyan érhető ez el?
Egy szervezetnek számtalan esetben kell önmagáról véleményt mondania. Ez – bármekkora is az objektivitásra törekvés az adott egységben – mégiscsak elfogult vélemény, ezért azt egy független szervezettel meg kell erősíttetnie. Ez a tanúsítás, vagy másképpen audit.
A tanúsításnak nemzetközi szabványokban előírt, szabályozott menete van. A tanúsítás lényege az, hogy a független tanúsító szervezet meggyőződik arról, hogy a tanúsítandó szervezet:
A tanúsítással tehát biztosítja a partnereit, vevőit az adott tevékenység szempontjából meglévő megfelelőségéről a nemzeti, illetve nemzetközi szabványokat illetően.
A megfelelő irányítási rendszer kiválasztása után vannak bizonyos lépések, melyeket meg kell tennie a sikeres bevezetés érdekében:
Kötelező rendszerelemek
Egy jól felépített irányítási rendszer kötelező rendszerelemei:
Dokumentáció:
Személyi feltételek:
Teendők:
Alább 10 általános iránymutatást sorolunk fel, amely a tanúsításhoz vezető úton segítheti a szervezetet:
Szabvány
Szerezze be és olvassa el a szabvány egy másolatát, hogy megismerje a szabvánnyal összefüggő követelményeket! Értékelje, hogy a tanúsítás / igazolás adott szabványra megfelel-e a cége számára, vagy keresse fel az Apave projekt manager csapatát tájékoztatás végett!
Szakirodalom és program
Tanulmányozza az elérhető információkat, mely segít az adott irányítási rendszer / szabvány megértésében és beépítésében!
Csapat és stratégia
Egy irányítási rendszer bevezetése az egész szervezet stratégiai döntése. Döntő fontosságú a felső vezetés részvétele a kialakítási folyamatban, hiszen az üzleti stratégia segítése, melyet egy hatékony irányítási rendszer támogat, alapvetően a menedzsment felelőssége. Szükséges továbbá egy elkötelezett csapat, akik kiépítik és fejlesztik az irányítási rendszert.
Tréning szükségletek
Az irányítási rendszer karbantartásáért és kiépítéséért felelős csapattagoknak ismerniük kell az alkalmazandó szabvány(okat). Az Apave többfajta célirányos képzéssel is hozzájárul ezen szakemberek tudásának, képességeinek fejlesztéséhez.
Felkészítők és szaktanácsadók
Válasszon a legtapasztaltabb, legprofi bb tanácsadók és az Apave minősített felkészítői közül! Kérjen ajánlatot egyszerre több, kiemelt tudású, Önhöz közel eső, folyamatosan ellenőrzött és minősített színvonalon dolgozó felkészítőtől: www.felkeszit.hu!
Irányítási rendszer használati útmutató
Egy irányítási rendszer használati útmutatója leírja az adott cég irányelveit és fontosabb működési folyamatait.
Eljárások
Az eljárások leírják az adott szervezet valamennyi folyamatát és a sikerhez vezető legmegfelelőbb használatot és minden folyamat esetén olyan kérdéseket válaszolnak meg, mint: miért?, ki(k)?, mikor?, hol?, mit?, hogyan?
Irányítási rendszer kiépítése
A kiépítési fázis kritikus, mivel a szervezet azon eljárások és folyamatok szerint fog működni, melyeket az irányítási rendszer hatékonyságának dokumentálása és bemutatása érdekében kifejlesztettek.
Előzetes értékelés / Előaudit
Lehetőség van irányítási rendszerének kiépítése előtt egy előzetes értékelésre. Az előzetes értékelés célja a nem-megfelelőségek feltárása, és lehetőséget biztosít e területek korrigálására, mielőtt megkezdődne az akkreditált tanúsítási folyamat. A nem-megfelelőség azt jelenti, hogy az irányítási rendszer bizonyos területe nem áll összhangban a szabvány követelményeivel.
Tanúsító testület
A szervezet üzleti kapcsolata a tanúsító testülettel kiemelten fontos. A tanúsítás több éves fenntartása miatt elengedhetetlen az irányítási rendszer folyamatos fejlesztése. Az Apave segít kihozni a maximum értéket a tanúsítási folyamatból, kiértékelve az erősségeket és a fejlesztési lehetőségeket, felhasználva a hasonló szektorokban szerzett tapasztalatokat. Mind a szervezet, mind pedig a felső vezetés számára elengedhetetlenül fontos, hogy olyan szakmailag felkészült, profi és megfelelő referenciákkal rendelkező tanúsító testületet válasszon, mint az Apave.
Az irányítási rendszer kiépítését és a tanúsításra való felkészülést követően, a megfelelő tanúsító testület kiválasztása után kezdődhet az akkreditált tanúsítási folyamat.
Tanúsítani csak olyan szervezet képes hitelesen, akit arra egy tőle független szervezet (valamely ország akkreditáló testülete) arra kompetensnek és alkalmasnak ítélt. Ez a felhatalmazás az akkreditáció. Az akkreditáció tulajdonképpen azt igazolja, hogy a tanúsító testület és annak auditorai adott követelményrendszernek megfelelnek. Az akkreditációt időről időre meg kell újítani.
A független tanúsító testületek olyan vizsgáló/tanúsító szervezetek, melyek vizsgálati szolgáltatást nyújtanak specifi kus szabványokhoz tartozó szabványkritériumok megfelelőségének vizsgálatára.
A tanúsító testület szakemberei, akik külső, független szemlélőként a dokumentáció átvizsgálását és a helyszíni szemlét végzik, az auditorok.
A külső, független auditorok tevékenységi körük kiemelkedő szaktudású egyéniségei. Kvalifi kációjuk megszerzéséhez többéves ipari és rendszerirányítási tapasztalatot, valamint legalább 20 auditon való részvételt követelünk meg. Auditoraink azt vizsgálják, hogy egy adott szervezet egy adott szabvány előírásait elegendő mértékben teljesíti-e.
Az auditor nem vizsgáztató, hanem segítőtárs, aki hozzá szeretne járulni az általa vizsgált szervezet sikeres működéséhez fejlesztő javaslataival. Ez minden Apave auditor alapvető vezérelve.
A tanúsítandó szervezetnek magának is vizsgálatot, vagyis belső auditot célszerű végeznie egy saját, ún. belső auditorával, aki ismereteinek köszönhetően képes az eltérések, nem-megfelelőségek észrevételére, annak érdekében, hogy ezt megfelelő módon korrigálni tudják a tanúsítás előtt. A szervezet vezetősége e belső auditori jelentés és a javasolt helyesbítő intézkedések alapján határozza meg teendőit, illetve jut arra a következtetésre, hogy tevékenységét egy külső, független szervezet is jónak ítélné-e meg.
Az Apave mint a legrégebbi brüsszeli tanúsító testület, egyike a vezető tanúsító szervezeteknek. Mint pártatlan, független szakértő professzionális és innovatív szolgáltatásokat kínál a tanúsítás területén. Auditorainak szemlélete, szakértelme, a folyamatos fejlődés és hatékonyságnövelés előtérbe helyezése teszi az Apave-ot a világszerte működő, valódi értékeket és szakértelmet képviselő tanúsító testületek egyikévé.
Az Apave tanúsítványai független akkreditáló szervezetek által akkreditált okiratok. Az akkreditáció megléte biztosítja a tanúsított szervezet számára, hogy az Apave által kibocsátott tanúsítványok mind hazai (állami tenderek, pályázatok esetében), mind nemzetközi szinten általánosan elfogadottak.
A tanúsítás nem egyszer s mindenkorra szól, három évenként meg kell újítani. A hároméves cikluson belül évente egyszer ún. felügyeleti auditot kell végezni. A tanúsítás tehát nem öncél, hanem a szervezet tevékenysége javításának, eredményessége növelésének elengedhetetlen eszköze.
Az Apave – mint akkreditált tanúsító testület – professzionális szakmai színvonalon, a cég igényeit maximálisan figyelembe véve végez auditokat az alábbi szabványok szerint.
Minőségirányítás
Környezetvédelem
Energiagazdálkodás
Munkahelyi egészségvédelem és biztonság
Élelmiszerbiztonság
Információbiztonság
Informatika
Társadalmi felelősségvállalás
Ügyfélspecifikus
Laboratórium
Az Apave Magyarországon több száz szervezetet tanúsított már.
Folyamatosan díjmentes konzultációs lehetőséget biztosítunk, mely során biztonságirányítási és munkavédelmi szakembereink megosztják tapasztalataikat, és megválaszolják a rendszerrel és annak bevezetésével kapcsolatos kérdéseket.